Vishay/Dale IMC1210SY270J
IMC1210SY270J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY270J
Brief Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210SY270J.pdf
Availability of IMC1210SY270J
QUANTITY
IMC1210SY270J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY270J
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY270J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating122mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY270J
Related LinksIMC121, IMC1210SY270J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY270J Details Description
Related parts for IMC1210SY270J
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.4MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8XSON datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.5MM datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD TIN G TIN datasheet.pdf