Vishay/Dale IMC1210SY6R8K
IMC1210SY6R8K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY6R8K
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 204MA 1.8 OHM
Datasheet Download
IMC1210SY6R8K.pdf
Availability of IMC1210SY6R8K
QUANTITY
IMC1210SY6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY6R8K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY6R8K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating204mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY6R8K
Related LinksIMC121, IMC1210SY6R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY6R8K Details Description
Related parts for IMC1210SY6R8K
RES SMD 130K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-15V +/-34MA SIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET W/WALL RACK 6PC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf