Vishay/Dale IMC1210SY6R8K
IMC1210SY6R8K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY6R8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 204MA 1.8 OHM
Datasheet Download
IMC1210SY6R8K.pdf
Availability of IMC1210SY6R8K
QUANTITY
IMC1210SY6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY6R8K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY6R8K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating204mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY6R8K
Related LinksIMC121, IMC1210SY6R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY6R8K Details Description
Related parts for IMC1210SY6R8K
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/OTAPE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 4.3A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 950MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf