Vishay/Dale IMC1812BN1R5K
IMC1812BN1R5K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN1R5K
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM
Datasheet Download
IMC1812BN1R5K.pdf
Availability of IMC1812BN1R5K
QUANTITY
IMC1812BN1R5K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN1R5K
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN1R5K
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN1R5K
Related LinksIMC181, IMC1812BN1R5K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN1R5K Details Description
Related parts for IMC1812BN1R5K
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP PIDG 22-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
BOOT TOGGLE SW W/M12-1 THD BLK datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf