Vishay/Dale IMC1812BN5R6J
IMC1812BN5R6J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN5R6J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM
Datasheet Download
IMC1812BN5R6J.pdf
Availability of IMC1812BN5R6J
QUANTITY
IMC1812BN5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN5R6J
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN5R6J
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN5R6J
Related LinksIMC181, IMC1812BN5R6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN5R6J Details Description
Related parts for IMC1812BN5R6J
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 250MA 9.14 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 1.9UH T38 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 105POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf