Vishay/Dale IMC1812EB18NM
IMC1812EB18NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB18NM
Brief Description
FIXED IND 18NH 450MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC1812EB18NM.pdf
Availability of IMC1812EB18NM
QUANTITY
IMC1812EB18NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB18NM
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB18NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB18NM
Related LinksIMC181, IMC1812EB18NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB18NM Details Description
Related parts for IMC1812EB18NM
SIDACTOR 2CHP 90/180V 400A TO220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RETICLE SCALE NO.1 datasheet.pdf
RF MODULE BLUETOOTH V2.0 SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE MIDGET 10 A 600 DC PV datasheet.pdf