Vishay/Dale IMC1812EB391J
IMC1812EB391J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB391J
Brief Description
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EB391J.pdf
Availability of IMC1812EB391J
QUANTITY
IMC1812EB391J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB391J
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB391J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB391J
Related LinksIMC181, IMC1812EB391J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB391J Details Description
Related parts for IMC1812EB391J
TEST CLIP 28POS DIP KNIFE EDGE.6 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLATE,TIE,HEVI-DUTY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 4.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CHISEL POWER 30DG TIP 2.5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf