Vishay/Dale IMC1812EB561J
IMC1812EB561J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB561J
Brief Description
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EB561J.pdf
Availability of IMC1812EB561J
QUANTITY
IMC1812EB561J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB561J
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB561J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB561J
Related LinksIMC181, IMC1812EB561J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB561J Details Description
Related parts for IMC1812EB561J
FUSE PTC 2.60A 15V RESET AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf