Vishay/Dale IMC1812ER181J
IMC1812ER181J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ER181J
Brief Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM
Datasheet Download
IMC1812ER181J.pdf
Availability of IMC1812ER181J
QUANTITY
IMC1812ER181J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ER181J
Internal Part NumberEIS-IMC1812ER181J
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating102mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ER181J
Related LinksIMC181, IMC1812ER181J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ER181J Details Description
Related parts for IMC1812ER181J
IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 24PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf