Vishay/Dale IMC1812ER331K
IMC1812ER331K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ER331K
Brief Description
FIXED IND 330UH 85MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ER331K.pdf
Availability of IMC1812ER331K
QUANTITY
IMC1812ER331K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ER331K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ER331K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ER331K
Related LinksIMC181, IMC1812ER331K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ER331K Details Description
Related parts for IMC1812ER331K
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP 1600UF 2.5V 20% datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS-AB 3.1W 8MSOP datasheet.pdf