Vishay/Dale IMC1812ES2R7K
IMC1812ES2R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES2R7K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM
Datasheet Download
IMC1812ES2R7K.pdf
Availability of IMC1812ES2R7K
QUANTITY
IMC1812ES2R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES2R7K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES2R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES2R7K
Related LinksIMC181, IMC1812ES2R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES2R7K Details Description
Related parts for IMC1812ES2R7K
IC MON SIX SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 125MW CP datasheet.pdf
CONN PLUG 1.35MM X 3.5MM datasheet.pdf