AVX Corporation TPSB226K020R0400
TPSB226K020R0400 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB226K020R0400
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB226K020R0400.pdf
Availability of TPSB226K020R0400
QUANTITY
TPSB226K020R0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB226K020R0400
Internal Part NumberEIS-TPSB226K020R0400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)