Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT6R04
RMCF0402FT6R04 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT6R04
Brief Description
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT6R04.pdf
Availability of RMCF0402FT6R04
QUANTITY
RMCF0402FT6R04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT6R04
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT6R04
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT6R04
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT6R04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT6R04 Details Description
Related parts for RMCF0402FT6R04
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W AB 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 20AWG #6 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 650 MOHM datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf