Vishay/Dale IMC1812ES330K
IMC1812ES330K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES330K
Brief Description
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ES330K.pdf
Availability of IMC1812ES330K
QUANTITY
IMC1812ES330K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES330K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES330K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES330K
Related LinksIMC181, IMC1812ES330K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES330K Details Description
Related parts for IMC1812ES330K
CONN SPLICE WIRE 700MCM 29.77MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
LED 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
EXIT GUIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf