Vishay/Dale IMC1812EU100J
IMC1812EU100J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EU100J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EU100J.pdf
Availability of IMC1812EU100J
QUANTITY
IMC1812EU100J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EU100J
Internal Part NumberEIS-IMC1812EU100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EU100J
Related LinksIMC181, IMC1812EU100J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EU100J Details Description
Related parts for IMC1812EU100J
FIXED IND 150UH 140MA 6.432 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 2POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 1.7A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 300PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM FML 18-20AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
EMERGENCY CONTROLLER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 24V 8A datasheet.pdf