Vishay/Dale IMC1812RQ221J
IMC1812RQ221J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RQ221J
Brief Description
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812RQ221J.pdf
Availability of IMC1812RQ221J
QUANTITY
IMC1812RQ221J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RQ221J
Internal Part NumberEIS-IMC1812RQ221J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RQ221J
Related LinksIMC181, IMC1812RQ221J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RQ221J Details Description
Related parts for IMC1812RQ221J
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 15M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 42MHZ datasheet.pdf
3W3_FE_RA 75 OHMS_BRACKET_CLIP(1 datasheet.pdf
SMA(F) BLKHD DB RG-188 CLAMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf