Vishay/Dale IMC2220ER270K
IMC2220ER270K picture photo
Mfg. Part Number
IMC2220ER270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 440MA 520 MOHM
Datasheet Download
IMC2220ER270K.pdf
Availability of IMC2220ER270K
QUANTITY
IMC2220ER270K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC2220ER270K
Internal Part NumberEIS-IMC2220ER270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-2220
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating440mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package2220 (5650 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC2220ER270K
Related LinksIMC222, IMC2220ER270K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC2220ER270K Details Description
Related parts for IMC2220ER270K
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 82K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf