Vishay/Dale IMCH1812ER470K
IMCH1812ER470K picture photo
Mfg. Part Number
IMCH1812ER470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 260MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
IMCH1812ER470K.pdf
Availability of IMCH1812ER470K
QUANTITY
IMCH1812ER470K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMCH1812ER470K
Internal Part NumberEIS-IMCH1812ER470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMCH-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMCH1812ER470K
Related LinksIMCH181, IMCH1812ER470K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMCH1812ER470K Details Description
Related parts for IMCH1812ER470K
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.040" NYLON BLK datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf