Sensata Technologies/Airpax IMLK1-1-53-15.0-61
IMLK1-1-53-15.0-61 picture photo
Mfg. Part Number
IMLK1-1-53-15.0-61
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A
Datasheet Download
IMLK1-1-53-15.0-61.pdf
Availability of IMLK1-1-53-15.0-61
QUANTITY
IMLK1-1-53-15.0-61 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMLK1-1-53-15.0-61
Internal Part NumberEIS-IMLK1-1-53-15.0-61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIML
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMLK1-1-53-15.0-61
Related LinksIMLK1-1-5, IMLK1-1-53-15.0-61 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IMLK1-1-53-15.0-61 Details Description
Related parts for IMLK1-1-53-15.0-61
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 8.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
V850E RS2 IECUBE UNIT datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf