Crouzet Switches IMM251816C
IMM251816C picture photo
Mfg. Part Number
IMM251816C
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M
Datasheet Download
IMM251816C.pdf
Availability of IMM251816C
QUANTITY
IMM251816C Order Process
Ship out your order
Specifications of IMM251816C
Internal Part NumberEIS-IMM251816C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMM251816C
Related LinksIMM25, IMM251816C Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMM251816C Details Description
Related parts for IMM251816C
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 6POS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
RES 1.6527K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf