Crouzet Switches IMN22188M12
IMN22188M12 picture photo
Mfg. Part Number
IMN22188M12
Brief Description
IPD M18 SHLD 3W SPST M12
Datasheet Download
IMN22188M12.pdf
Availability of IMN22188M12
QUANTITY
IMN22188M12 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMN22188M12
Internal Part NumberEIS-IMN22188M12
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.315" (8mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMN22188M12
Related LinksIMN22, IMN22188M12 Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMN22188M12 Details Description
Related parts for IMN22188M12
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, SPI Dimming 40mA Backlight 36-uSMD datasheet.pdf
IC BUFFER ZD HI PERFORM 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG W/POL BTTN 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf