Red Lion Controls IMP23161
IMP23161 picture photo
Mfg. Part Number
IMP23161
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
PROCESS METER 0-50MA LED PNL MT
Datasheet Download
IMP23161.pdf
Availability of IMP23161
QUANTITY
IMP23161 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMP23161
Internal Part NumberEIS-IMP23161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesApollo
TypeProcess Meter
Measuring Range0 ~ 50mA
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row6
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output Type-
Voltage - Supply115VAC, 230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
FeaturesExcitation Supply, Serial Communications Output
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMP23161
Related LinksIMP2, IMP23161 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
IMP23161 Details Description
Related parts for IMP23161
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 10POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 2.5MM SMD datasheet.pdf
11MM COLLIMATING REFLECTOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 875MA 160 MOHM datasheet.pdf
STD UMQ SFTY MAT YELLOW 36"X72" datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 4.114K OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf