Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006016K9000B9L
Y006016K9000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006016K9000B9L
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y006016K9000B9L.pdf
Availability of Y006016K9000B9L
QUANTITY
Y006016K9000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006016K9000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006016K9000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006016K9000B9L
Y006016K9000B9L Details Description
Related parts for Y006016K9000B9L
CONN HEADER 16POS 5MM DUAL TIN datasheet.pdf