XP Power ECM40UT33
ECM40UT33 picture photo
Mfg. Part Number
ECM40UT33
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Datasheet Download
ECM40UT33.pdf
Availability of ECM40UT33
QUANTITY
ECM40UT33 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM40UT33
Internal Part NumberEIS-ECM40UT33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECM(40 - 100) Series TUV Certificate
ECM(40 - 100) Series UL Certificate
RoHS InformationECM(40 - 100) Series Declaration of Conformity
3D ModelECM40_60U.stpECM40_60U.igs
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 1.5A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM40UT33
Related LinksECM4, ECM40UT33 Datasheet, XP Power Distributor
ECM40UT33 Details Description
Related parts for ECM40UT33
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 1905 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 51.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 200V TO-93 datasheet.pdf
PMI SUB MINI datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf