Vishay/Dale IMS05EB390K
IMS05EB390K picture photo
Mfg. Part Number
IMS05EB390K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH
Datasheet Download
IMS05EB390K.pdf
Availability of IMS05EB390K
QUANTITY
IMS05EB390K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMS05EB390K
Internal Part NumberEIS-IMS05EB390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMS-5
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating205mA
Current - Saturation180mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.93 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMS05EB390K
Related LinksIMS05, IMS05EB390K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMS05EB390K Details Description
Related parts for IMS05EB390K
IC CNTRL PWM SYNC SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 6POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf