Rohm Semiconductor MCR18ERTF11R8
MCR18ERTF11R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF11R8
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF11R8.pdf
Availability of MCR18ERTF11R8
QUANTITY
MCR18ERTF11R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF11R8
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF11R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF11R8
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF11R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF11R8 Details Description
Related parts for MCR18ERTF11R8
IC TRANSCEIVER MONOLITHIC 28CDIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 33MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 240P 318TL 15AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 39 OHM 11SIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf