Texas Instruments INA333AIDGKTG4
INA333AIDGKTG4 picture photo
Mfg. Part Number
INA333AIDGKTG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8VSSOP
Datasheet Download
INA333AIDGKTG4.pdf
Availability of INA333AIDGKTG4
QUANTITY
INA333AIDGKTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of INA333AIDGKTG4
Internal Part NumberEIS-INA333AIDGKTG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileINA333 Zero-Drift Instrumentation Amp
Manufacturer Product PageINA333AIDGKTG4 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeInstrumentation
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.16 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth150kHz
Current - Input Bias70pA
Voltage - Input Offset10µV
Current - Supply50µA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)INA333AIDGKTG4
Related LinksINA333A, INA333AIDGKTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
INA333AIDGKTG4 Details Description
Related parts for INA333AIDGKTG4
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 40POS datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 70POS DUAL SMD datasheet.pdf