Sensata Technologies/Airpax IPA-66-1-62F-20.0-A-01
IPA-66-1-62F-20.0-A-01 picture photo
Mfg. Part Number
IPA-66-1-62F-20.0-A-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IPA-66-1-62F-20.0-A-01.pdf
Availability of IPA-66-1-62F-20.0-A-01
QUANTITY
IPA-66-1-62F-20.0-A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPA-66-1-62F-20.0-A-01
Internal Part NumberEIS-IPA-66-1-62F-20.0-A-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIPA
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPA-66-1-62F-20.0-A-01
Related LinksIPA-66-1-62, IPA-66-1-62F-20.0-A-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IPA-66-1-62F-20.0-A-01 Details Description
Related parts for IPA-66-1-62F-20.0-A-01
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
LED SS RED DIFFUSED PCB 3MM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH 3PH BRIDGE SP3 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5258 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 51POS J/N SKT YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf