| Internal Part Number | EIS-IPA50R299CP | |
| Product Training Modules | CoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters | |
| PCN Assembly/Origin | Fab/Test Site Transfer 28/May/2015 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 550V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 299 mOhm @ 6.6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 440µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 31nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1190pF @ 100V | |
| Power - Max | 104W | |