Vishay/Dale RNC55J2983BSRE6
RNC55J2983BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2983BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2983BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2983BSRE6
QUANTITY
RNC55J2983BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2983BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2983BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2983BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2983BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2983BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2983BSRE6
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 30MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
GDT 500V 500A SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf