Infineon Technologies IPB027N10N5ATMA1
IPB027N10N5ATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPB027N10N5ATMA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK-3
Datasheet Download
IPB027N10N5ATMA1.pdf
Availability of IPB027N10N5ATMA1
QUANTITY
IPB027N10N5ATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB027N10N5ATMA1
Internal Part NumberEIS-IPB027N10N5ATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.8V @ 184µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs139nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10300pF @ 50V
Power - Max250W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB027N10N5ATMA1
Related LinksIPB027N1, IPB027N10N5ATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB027N10N5ATMA1 Details Description
Related parts for IPB027N10N5ATMA1
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 30POS R/A LO datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON D 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf