Infineon Technologies IPB60R380P6ATMA1
IPB60R380P6ATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPB60R380P6ATMA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO263-3
Datasheet Download
IPB60R380P6ATMA1.pdf
Availability of IPB60R380P6ATMA1
QUANTITY
IPB60R380P6ATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB60R380P6ATMA1
Internal Part NumberEIS-IPB60R380P6ATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSolutions for 3D Printers
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™ P6
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds877pF @ 100V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB60R380P6ATMA1
Related LinksIPB60R38, IPB60R380P6ATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB60R380P6ATMA1 Details Description
Related parts for IPB60R380P6ATMA1
CONN HEADER RT/A 12POS .156 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 3P datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 16MSOP datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf