Infineon Technologies IPB80N04S2-H4
IPB80N04S2-H4 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N04S2-H4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
Datasheet Download
IPB80N04S2-H4.pdf
Availability of IPB80N04S2-H4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPB80N04S2-H4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N04S2-H4
Internal Part NumberEIS-IPB80N04S2-H4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab/Test Site Addition 16/Oct/2014
Wafer Fab/Test Site Addition 15/Dec/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs148nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N04S2-H4
Related LinksIPB80N, IPB80N04S2-H4 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N04S2-H4 Details Description
Related parts for IPB80N04S2-H4
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 25.000938MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 68 OHM 300MA 0603 SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf