Infineon Technologies IPB80N04S4-03
IPB80N04S4-03 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N04S4-03
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3-2
Datasheet Download
IPB80N04S4-03.pdf
Availability of IPB80N04S4-03
QUANTITY
IPB80N04S4-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N04S4-03
Internal Part NumberEIS-IPB80N04S4-03
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 53µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5260pF @ 25V
Power - Max94W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N04S4-03
Related LinksIPB80N, IPB80N04S4-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N04S4-03 Details Description
Related parts for IPB80N04S4-03
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED RED TRANS datasheet.pdf
SENSOR PRES DIP 6 BAR GAUGE 5V datasheet.pdf
DSUB PWR STB 5W5 SOCK datasheet.pdf
SPIRALWRAP .5'' TEF 100FT/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf