| Internal Part Number | EIS-IPD65R600E6 | |
| Product Training Modules | CoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters | |
| PCN Packaging | Cover Tape Width Update 17/Jun/2015 Cover Tape Width Cancellation 14/Jul/2015 | |
| PCN Part Status Change | Halogen Free Upgrade 22/Aug/2013 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.3A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600 mOhm @ 2.1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 210µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 23nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 440pF @ 100V | |
| Power - Max | 63W | |