Infineon Technologies IPI530N15N3 G
IPI530N15N3 G picture photo
Mfg. Part Number
IPI530N15N3 G
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 21A TO262-3
Datasheet Download
IPI530N15N3 G.pdf
Availability of IPI530N15N3 G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI530N15N3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI530N15N3 G
Internal Part NumberEIS-IPI530N15N3 G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs53 mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 35µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds887pF @ 75V
Power - Max68W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI530N15N3 G
Related LinksIPI530, IPI530N15N3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI530N15N3 G Details Description
Related parts for IPI530N15N3 G
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 3.2A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 41K OHM 10SIP datasheet.pdf
TIMER RELAY ANALOG 24-240V DIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WF 45D datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC datasheet.pdf