Infineon Technologies IPI65R420CFD
IPI65R420CFD picture photo
Mfg. Part Number
IPI65R420CFD
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO262
Datasheet Download
IPI65R420CFD.pdf
Availability of IPI65R420CFD
QUANTITY
IPI65R420CFD Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI65R420CFD
Internal Part NumberEIS-IPI65R420CFD
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 340µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds870pF @ 100V
Power - Max83.3W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI65R420CFD
Related LinksIPI65R, IPI65R420CFD Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI65R420CFD Details Description
Related parts for IPI65R420CFD
FIXED IND 180NH 500MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN PIN SIZE 16 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.125 CLIP TIN datasheet.pdf
LED MNT HORIZONTAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 217MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf