Infineon Technologies IPI90N06S4L-04
IPI90N06S4L-04 picture photo
Mfg. Part Number
IPI90N06S4L-04
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO262-3
Datasheet Download
IPI90N06S4L-04.pdf
Availability of IPI90N06S4L-04
QUANTITY
IPI90N06S4L-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI90N06S4L-04
Internal Part NumberEIS-IPI90N06S4L-04
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 90µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13000pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI90N06S4L-04
Related LinksIPI90N0, IPI90N06S4L-04 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI90N06S4L-04 Details Description
Related parts for IPI90N06S4L-04
RES SMD 6.34M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
PAD ECAP 195X254MM datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" SET/10 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf