Delta Electronics IPM04S0A0S10FA
IPM04S0A0S10FA picture photo
Mfg. Part Number
IPM04S0A0S10FA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
POWER MODULE IPOL 10A SMD
Datasheet Download
IPM04S0A0S10FA.pdf
Availability of IPM04S0A0S10FA
QUANTITY
IPM04S0A0S10FA Order Process
Ship out your order
Specifications of IPM04S0A0S10FA
Internal Part NumberEIS-IPM04S0A0S10FA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package800
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi IPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.3 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.70" L x 0.64" W x 0.31" H (17.8mm x 16.3mm x 7.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 116°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPM04S0A0S10FA
Related LinksIPM04S0, IPM04S0A0S10FA Datasheet, Delta Electronics Distributor
IPM04S0A0S10FA Details Description
Related parts for IPM04S0A0S10FA
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS STR datasheet.pdf
SSD 128GB SCSI datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf