Infineon Technologies IPP023N10N5AKSA1
IPP023N10N5AKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP023N10N5AKSA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Datasheet Download
IPP023N10N5AKSA1.pdf
Availability of IPP023N10N5AKSA1
QUANTITY
IPP023N10N5AKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP023N10N5AKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP023N10N5AKSA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.8V @ 270µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds15600pF @ 50V
Power - Max375W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP023N10N5AKSA1
Related LinksIPP023N1, IPP023N10N5AKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP023N10N5AKSA1 Details Description
Related parts for IPP023N10N5AKSA1
IDC CABLE - MPK60K/MC60F/MPK60K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 20.3A 3 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 122A 1400V FO-A datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf