Infineon Technologies IPP16CN10L G
IPP16CN10L G picture photo
Mfg. Part Number
IPP16CN10L G
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 54A TO220-3
Datasheet Download
IPP16CN10L G.pdf
Availability of IPP16CN10L G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP16CN10L G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP16CN10L G
Internal Part NumberEIS-IPP16CN10L G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Jul/2012
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C54A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs15.7 mOhm @ 54A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.4V @ 61µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs44nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4190pF @ 50V
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP16CN10L G
Related LinksIPP16C, IPP16CN10L G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP16CN10L G Details Description
Related parts for IPP16CN10L G
FIXED IND 77UH 3A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR BLACK datasheet.pdf