Infineon Technologies IPP16CN10L G
IPP16CN10L G picture photo
Mfg. Part Number
IPP16CN10L G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 54A TO220-3
Datasheet Download
IPP16CN10L G.pdf
Availability of IPP16CN10L G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP16CN10L G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP16CN10L G
Internal Part NumberEIS-IPP16CN10L G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Jul/2012
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C54A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs15.7 mOhm @ 54A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.4V @ 61µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs44nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4190pF @ 50V
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP16CN10L G
Related LinksIPP16C, IPP16CN10L G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP16CN10L G Details Description
Related parts for IPP16CN10L G
FILTER EMI 22PF 800MHZ 5A 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG DBL LOCK 12POS NATURAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMP8601MA datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.36K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RELAY SSR HYBRID SPST 10A 5V datasheet.pdf