Infineon Technologies IPP16CN10NGXKSA1
IPP16CN10NGXKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP16CN10NGXKSA1
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO-220
Datasheet Download
IPP16CN10NGXKSA1.pdf
Availability of IPP16CN10NGXKSA1
QUANTITY
IPP16CN10NGXKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP16CN10NGXKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP16CN10NGXKSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C53A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16.5 mOhm @ 53A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 61µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3220pF @ 50V
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP16CN10NGXKSA1
Related LinksIPP16CN1, IPP16CN10NGXKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP16CN10NGXKSA1 Details Description
Related parts for IPP16CN10NGXKSA1
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 2" ORN 25' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T STEEL LUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf