Infineon Technologies IPP180N10N3 G
IPP180N10N3 G picture photo
Mfg. Part Number
IPP180N10N3 G
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 43A TO220-3
Datasheet Download
IPP180N10N3 G.pdf
Availability of IPP180N10N3 G
QUANTITY
IPP180N10N3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP180N10N3 G
Internal Part NumberEIS-IPP180N10N3 G
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 33µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 50V
Power - Max71W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP180N10N3 G
Related LinksIPP180, IPP180N10N3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP180N10N3 G Details Description
Related parts for IPP180N10N3 G
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 36AWG GRN datasheet.pdf