| Internal Part Number | EIS-IPP50R380CE | |
| Mfg Application Notes | 500V CoolMOS CE Application Note | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.9A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 380 mOhm @ 3.2A, 13V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 260µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 24.8nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 584pF @ 100V | |
| Power - Max | 73W | |