KEMET T550B567K010AH4251
T550B567K010AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B567K010AH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL
Datasheet Download
T550B567K010AH4251.pdf
Availability of T550B567K010AH4251
QUANTITY
T550B567K010AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B567K010AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B567K010AH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B567K010AH4251
Related LinksT550B567K, T550B567K010AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B567K010AH4251 Details Description
Related parts for T550B567K010AH4251
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 800MA 430 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
MODEM V.92 VOICE/DATA/FAX PCI datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (BB-337-08) SPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf