Vishay/Dale RN65E4751BRSL
RN65E4751BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4751BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4751BRSL.pdf
Availability of RN65E4751BRSL
QUANTITY
RN65E4751BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4751BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4751BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4751BRSL
Related LinksRN65E4, RN65E4751BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4751BRSL Details Description
Related parts for RN65E4751BRSL
DIODE GEN PURP 400V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6V SOT363 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 32V 40A PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
06P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf