Infineon Technologies IPP80N06S3-07
IPP80N06S3-07 picture photo
Mfg. Part Number
IPP80N06S3-07
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
IPP80N06S3-07.pdf
Availability of IPP80N06S3-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP80N06S3-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP80N06S3-07
Internal Part NumberEIS-IPP80N06S3-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Jul/2010
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.8 mOhm @ 51A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 80µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7768pF @ 25V
Power - Max135W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP80N06S3-07
Related LinksIPP80N, IPP80N06S3-07 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP80N06S3-07 Details Description
Related parts for IPP80N06S3-07
CONN TERM BLOCK PCB 46POS OR datasheet.pdf
CONV D/A 10-BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 9 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf