Cynergy3 IPS-G1003-6
IPS-G1003-6 picture photo
Mfg. Part Number
IPS-G1003-6
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE 0-100BARG 0-5V
Datasheet Download
IPS-G1003-6.pdf
Availability of IPS-G1003-6
QUANTITY
IPS-G1003-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPS-G1003-6
Internal Part NumberEIS-IPS-G1003-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelIPS.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesIPS
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure14.5 PSI (100 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9 V ~ 32 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSP
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 135°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPS-G1003-6
Related LinksIPS-G, IPS-G1003-6 Datasheet, Cynergy3 Distributor
IPS-G1003-6 Details Description
Related parts for IPS-G1003-6
TRANSDUCER 250# PRES 1-5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG BLK/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
TERMINATOR TOOL 4" datasheet.pdf
SW ROTARY STNDRD W/NYLON ROLLER datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
BOARD LED MTL CORE 6" 3000K XTE datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT PINS datasheet.pdf