Cynergy3 IPSL-A1000-5
IPSL-A1000-5 picture photo
Mfg. Part Number
IPSL-A1000-5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE 0-1BARA 4-20MA
Datasheet Download
IPSL-A1000-5.pdf
Availability of IPSL-A1000-5
QUANTITY
IPSL-A1000-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPSL-A1000-5
Internal Part NumberEIS-IPSL-A1000-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelIPSL.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesIPSL
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure14.5 PSI (100 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4mA ~ 20mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply9 V ~ 32 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSP
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure72.52 PSI (500 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPSL-A1000-5
Related LinksIPSL-A, IPSL-A1000-5 Datasheet, Cynergy3 Distributor
IPSL-A1000-5 Details Description
Related parts for IPSL-A1000-5
CAP CER 680PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
39+39 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
2X6 PIN HEADER PACK OF 5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf